16 Kasım 2016 Çarşamba

Yenidoğan sünneti

 
    Merhaba, aylardır yazacağım ama sürekli ertelediğim konu 'yenidoğan sünneti' Toprak tam 30 günlükken sünnet oldu.
 
    Hamileliğimde erkek olduğunu öğrendiğimiz ilk zamanlar da bunu kafama koymuştum sebebi mesleki bilgiydi sünnetin psikolojik etkileri zorlukları ama konu kendi çocuğum olunca işin fizyolojisiylede ilgilenmeye başladım araştırdım ve erken olmasının çok daha iyi olduğuna kesinlikle karar verdim. Toprak doğdu doktoruda 1. Hafta kontrolünde yeni doğan sünnetini önerdi yoksa sanırım eşimi ikna edemezdim :) (ki yine çok zorlandım sünnet olacağı odaya girmeden önce hala vazgeçebiliriz diyordu)
 
    Çok erken olmasını istemedim daha doğrusu cesaret edemedim, yeni doğum yapmışım üstelik sezeryan olmuşum ağrılarım dinsin tam anlamıyla normale döneyim, süt mevzusunu çözeyim belli bir kilo alımına ulaşsın diye bekledim.
30. Günü için kontrolünü yaptırdık randevusunu aldık. Sünneti ya ürolog ya da çocuk cerrahı yapıyor. Biz çocuk cerrahı tercih ettik.
   6 ay öncesi lokal anestezi öneriliyor, penis bölgesinde ki sinirlerin ağrıya hassasiyeti az oluyor ve uyku halinde olmasına gerek kalmıyor hem eşim hem amcası (artık kirvesi adetimizide yerine getirdik) ellerini ve kollarını tuttu. Ben odadaydım ama bakamadım beni görmesini istemedim çünkü güven almaktan ziyade güveni sarsılabilirdi. İşlem yarım saate yakın sürüyor ben daha kısa diye düşünmüştüm. Çok fazla ağlamadı hatta en başta hiç ağlamadı zamanla tutulmaktan sıkılınca ağlamaya başladı. İşlem sonunda heryeri çiş yaptı.
    Doktoru sizi rahatsız eden bir durum olursa fotoğrafını her an whatsapp tan bana atabilirsiniz dedi o an gerçekten büyük güven hissettim. Çünkü büyük bir kaygı yaşıyordum, her gece kalkıp nefes alıyor mu diye kontrol ettiğim bebeğimi sünnet ettirdik, üstelik eşim bu durumu desteklemiyordu artı bir yük vardı üzerimde. (Şimdiyse herkese öneriyor)
    İlk 3 gün her bezini değiştirmemizde 2 krem bir vazelini karıştırıp bezine sürdük ve öyle bağladık. Bez bağlarken sünnet olması dezavantaj değil aksine avantajmış. İlk gün ağrı kesici fitil kullanmamızı söyledi doktoru kullandık. Tabii her yeni doğan gibi gaz sancısı çekiyordu ve gazı olduğunda ıkınırken canı yanıyor olmalı ki ilk gün ağladı. İkinci gün hiçbir şey olmamış gibi kaldığımız yerden hayatımıza devam ettik, 1 hafta sonra kontrole gittik 15 gün sonrada tüm morluk ve şişliği atlattık.

   Erken sünnet olan bebeklerin idrar yolu enfeksiyonunkapma riski azalıyor. Daha az hareketli oldukları için ve pipileri bezin içerisinde kaldığı için iyileşme süreci kısalıyor. Pipileri daha küçük olduğu için yaralarıda küçük oluyor.

    Sünnet olduklarında ne olduğunun farkında değiller 'bir yerim kesildi' düşüncesine giremiyorlar.
Bebeğin sünnet ettirilmemesi gereken yaş aralığı 3-6 yaş fallik dönem. Çocukların bu evrede ilgi odağı genital bölgeleri, Freud'un kuramına göre erkek çocukları bu dönemde oedipus karmaşasında anneye duyduğu ilgiden dolayı kastrasyon kaygısı yaşıyor. Ve bu evrede yapılan sünnet çocuğun bu kaygılarını doğrular nitelikte olabiliyor, cezalandırıldığı için penisinin kesildiğini düşünebiliyor. Bu sebeple ya 3 yaş öncesi (fallik evre daha erkende başlayabiliyor bazı uzmanlar 2 yaş öncesi diyor) ya da 6 yaş sonrasında sünnet ettirilmesi gerekiyor. Ben o dönemde ağız alışkalığı olarak yapılan şakaları da doğru bulmuyorum. 'Adam oldun, erkek oldun, seni evlendiricez, gitti pipinin yarısı' vb.

    Çocuğun hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak sünneti en az hasarla atlatması için yeni doğan sünnetini kesinlikle tavsiye ediyorum.   İleriki yaşlarında mevlütünü okutturup, ona sünnetten gerekliliğinden ve faydalarından  bahsedeceğim ve bebekken bu dönemi başarıyla atlattığımızı anlatacağım :)

1 yorum: